Твејтсов Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
ТЛГ во рамките на Антарктик
ТЛГ
Местоположба на гребенот
Твејтсовиот Леден Гребен

Тејтсов Леден Гребен англиски: Thwaites Ice Shelfледен гребен на Антарктикот на Амундсеновото Море. Наречен е по Фредрик Твејтс, леднички геолог геоморфолог.[1] Ова е еден од најголемите ледени гребени на Западниот Антарктик, иако е многу нестабилен и се брзо се распаѓа.[2][3] Од 1980-тите, the Твејтсовиот Ледник го носи прекарот „Ледник на Судниот ден“[4] и досега има изгубено 600 милијарди тони мраз, иако припоеноста до Тејтсовиот Леден Гребен го има забавено овој процес.[5] Тејтсовиот Леден Гребен има улога на источниот дел на ледникот, овозможувајќи бавно топење, за разлика од незаштитениот западен ден.[4][6]

Според истражувањата, гребенот дава потпора на една третина од ледникот и со тоа спречува негово топење, кое инаку би било поголемо за 25 %.[7] Од друга страна, гребенот веќе има раседување кое набргу може да го отпочне процесот на негово постепено уривање.[7]

Европскиот геонаучен сојуз вели дека целосното топење на Твејтсовиот Ледник би го покачило светското морско ниво за 65 см.[8] Соработниот институт за научно истражување на животната средина изјавило дека уривањето на Твејтсовиот Ледник може на подолг рок да го покачи нивото за цели 3 метри[9] ако со себе го повлече Пајнајлендовиот Ледник и другите околни ледници поради нестабилноста на на морската ледена покривка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Thwaites Glacier Tongue“. Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Посетено на 23 октомври 2011.
  2. Douglas, Benn I.; Luck, Adrian; Åström, Jan A.; Crawford, Anna; Cornford, Stephen L.; Bevan, Suzanne L.; Gladstone, Rupert; Zwinger, Thomas; Alley, Karen; Pettit, Erin; Bassis, Jeremy. „Rapid fragmentation of Thwaites Eastern Ice Shelf, West Antarctica“. Copernicus.org (англиски). Посетено на 2022-01-25.
  3. Kim, Jin-Woo; Kim, Duk-jin; Kim, Seung Hee; Ha, Ho Kyung; Lee, Sang Hoon (2015). „Disintegration and acceleration of Thwaites Ice Shelf on the Amundsen Sea revealed from remote sensing measurements“. GIScience & Remote Sensing. 52 (4): 498–509. doi:10.1080/15481603.2015.1041766.
  4. 4,0 4,1 Cohen, Li (2021-12-14). 'Doomsday' glacier's last-remaining ice shelf could collapse within 5 years, and scientists warn it could rapidly raise sea levels“. CBS News (англиски).
  5. Tinto, K; Bell, R (2011). „Progressive unpinning of Thwaites glacier from newly identified offshore ridge: Constraints from aerogravity“. Geophysical Research Letters. doi:10.1029/2011GL049026.
  6. „Thwaites: Antarctic glacier heading for dramatic change“. BBC News (англиски). 2021-12-13. Посетено на 2021-12-18.
  7. 7,0 7,1 Pettit, Erin C.; Wild, Christian; Alley, Karen; Muto, Atsuhiro; Truffer, Martin; Bevan, Suzanne Louise; Bassis, Jeremy N.; Crawford, Anna; Scambos, Ted A.; Benn, Doug (2021-12-15). Collapse of Thwaites Eastern Ice Shelf by intersecting fractures. AGU Fall Meeting. New Orleans: American Geophysical Union. C34A-07.
  8. Douglas, Benn I.; Luck, Adrian; Åström, Jan A.; Crawford, Anna; Cornford, Stephen L.; Bevan, Suzanne L.; Gladstone, Rupert; Zwinger, Thomas; Alley, Karen; Pettit, Erin; Bassis, Jeremy. „Rapid fragmentation of Thwaites Eastern Ice Shelf, West Antarctica“. Copernicus.org (англиски). Посетено на 2022-01-25.
  9. Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences at the University of Colorado Boulder. „The Threat from Thwaites: The Retreat of Antarctica's Riskiest Glacier“ (англиски).

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Твејтсов Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Координати: 75°6′S 105°31′W / 75.100° ЈГШ; 105.517° ЗГД / -75.100; -105.517