Прејди на содржината

Список на ледени гребени на Антарктикот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ледени гребени на Антарктикот
Поголеми ледени гребени на Антарктикот:
  Росов (472.960 км2)
  Филхнер-Ронеов (422.420 км2)
  Ејмериев (62.620 км2)
  Ларсенов (48.600 км2)
  Рисер-Ларсенов (48.180 км2)
  Фимбулски (41.060 км2)
  Шеклтонов (33.820 км2)
  Џорџ VI (23.880 км2)
  Западен (16.370 км2)
  Вилкинсов (13.680 км2)

Ова е список на ледени гребени на Антарктикот.

Ледените гребени се припоени кон голем дел од антарктичките брегови. Зафаќаат вкупна површина од 1.541.700 км2.[1] Гребените се наведени од лево надесно, почнувајќи западно од Источниот Антарктик:

Ледениот гребен се има урнато.[2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Maailma numeroina (The world in numbers)“ (фински). Tilastokeskus (Statistics Finland). Архивирано од изворникот (XLS) на 2009-09-02. Посетено на 2022-09-25.
  2. „Press Release - Antarctic ice shelf 'hangs by a thread'. National Environment Research Council. British Antarctic Survey. 25 март 2008. Архивирано од изворникот на 2009-04-10. Посетено на 20 март 2009.