Татев (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Татев (ерменски: Տաթև) е село во општина Татев во покраината Сјуник во Ерменија. Селото најчесто се претставува како дом и на манастирот Татев од 9 век, и е домаќин на станицата на Татевските крила; најдолгиот воздушен трамвај со двојна патека без застанување во светот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Популација[уреди | уреди извор]

Според податоците на Статистичкиот комитет на Ерменија населението на Татев броело 892 жители во 2010 година, помалку одколку регистрираниот број со пописот во 2001 чиј број изнесувал 1.042 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]