Талија (муза)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Talija - масло на платно, Жан-Марк Нати 1739

Талија (грчки јазик Θάλεια}}, од грчкиθάλλεω - цвета) е една од деветте Музи, заштитничка на комедијата. Знаци на препознавање ѝ се смешна маска, венец од бршлен исто така и овчарски стап. Како и сите музи, ќерка е на Зевс и Мнемозина. Со Аполон како потомци ги имала Корибантите.

Во поново време Талија претставува и заштитничка на театарот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]