Талахаси (Флорида)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Талахаси
Tallahassee
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Местоположба
Местоположба на Талахаси
Местоположба на Талахаси
Локацијата на округот Леон во Флорида и локацијата на Талахаси во округот Леон
Општи податоци
Име
- изворно
Талахаси
  Tallahassee
Повикувачки број 850
Официјална страница http://talgov.com/
Управа
Земја САД
Сојузна држава Флорида
Округ Леон
Градоначалник Џон Маркс
Географија
Површина
- копно
- вода
267.029 км²
260.554 км2
6.475 км2
Надморска височина 62 м
Население
Население 181,376 (2010)

Талахаси (англиски: Tallahassee) е главен град на американската сојузна држава Флорида. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 181,376 жители[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Table 1: 2010 Municipality Population“ (CSV). 2010 Population. United States Census Bureau, Population Division. March 24, 2010. Архивирано од изворникот January 3, 2010. Посетено на July 1, 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]