Таизо Кавамото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Таизо Кавамото
Лични податоци
Роден на 7 јануари 1914(1914-01-07)
Роден во Јапонија
Починал на 20 септември 1985(1985-09-20) (возр. 71)
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
Waseda WMW
Osaka SC
Репрезентација
1934–1954 Јапонија Јапонија 9 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Таизо Кавамото (роден 7 јануари 1914) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Таизо Кавамото бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1936 и 1956.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1934 3 2
1935 0 0
1936 2 1
1937 0 0
1938 0 0
1939 0 0
1940 1 1
1941 0 0
1942 0 0
1943 0 0
1944 0 0
1945 0 0
1946 0 0
1947 0 0
1948 0 0
1949 0 0
1950 0 0
1951 0 0
1952 0 0
1953 0 0
1954 3 0
Вкупно 9 4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]