Стралџа

Координати: 42°35′51″N 26°41′29″E / 42.597402° СГШ; 26.691376° ИГД / 42.597402; 26.691376
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стралџа
Стралджа
град
Поглед на градското читалиште
Поглед на градското читалиште
Стралџа is located in Бугарија
Стралџа
Стралџа
Местоположба на Стралџа во Бугарија
Координати: 42°35′51″N 26°41′29″E / 42.597402° СГШ; 26.691376° ИГД / 42.597402; 26.691376
ЗемјаБугарија
ОбластЈамбол
ОпштинаСтралџа
Управа
 • ГрадоначалникАтанас Киров (АТАКА, АБВ)
Површина
 • Вкупна272 км2 (105 ми2)
Надм. вис.&10000000000000139000000139 м
Население (2022)
 • Вкупно6.199
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8680
Повик. бр.+359 04761
Мреж. местоstraldzha.bg

Стралџа (бугарски: Стралджа) — град во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Стралџа во Јамболската Област. Има население од 6.199 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на 23 километри западно од Карнобат, околу 30 километри источно од Сливен и 17 километри североисточно од регионалниот центар Јамбол.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот документ од кој може да се процени постоењето на Стралџа е од 1610 година. Во 1969 година Стралџа била прогласена за град.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]