Стоја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стојанка „Стоја“ Новаковиќ (родена 4 јуни, 1972 во Перлез, Зрењанин, Србија) е турбофолк пејачка популарна ширум Балканот.

Нејзиниот деби албум бил насловен „Како је мени сада“ (1998).

Едни од нејзините најголеми хитови се „Само“ и „Сики, Сики'“'.

Живее во Белград со нејзиниот син Дејан.

Тривија[уреди | уреди извор]

Сајтови[уреди | уреди извор]

Таа е најпопуларната српска турбофолк пејачка во Бугарија по Весна Змијанац.