Стивенс–Џонсонов синдром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стивенс–Џонсонов синдром
Stevens-johnson-syndrome.jpg
Маж со Стивенс–Џонсонов синдром
СпецијалностДерматологија

Стивенс–Џонсонов синдром (СЏС) е тип на сериозна кожна реакција.[1] Заедно со токсичната епидермална некролиза (TEN) и Стивенс-Џонсон/токсична епидермална некролиза (SJS/TEN), сочинуваат спектар на болести, од кои СЏС е најмалку сериозна.[1] Еритема мултиформе воглавно се смета за засебна состојба.[2] Раните симптоми на СЏС вклучуваат треска и симптоми слични на грип.[1]

Најчести причинители се одредени лекови како ламотригин, карбамазепин, алопуринол, сулфонамидни антибиотици и невирапин.[1] Други причинители се инфекции со Mycoplasma pneumoniae и цитомегаловирус или причинителот може да остане непознат.[3][1] Ризик-факторите вклучуваат ХИВ/СИДА и системски лупус еритематозус.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Stevens-Johnson syndrome/toxic epidermal necrolysis“. Genetics Home Reference. July 2015. Архивирано од изворникот на 27 April 2017. конс. 26 April 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  2. Schwartz, RA; McDonough, PH; Lee, BW (август 2013 г). Toxic epidermal necrolysis: Part I. Introduction, history, classification, clinical features, systemic manifestations, etiology, and immunopathogenesis.. „Journal of the American Academy of Dermatology“ том  69 (2): 173.e1–13; quiz 185–6. doi:10.1016/j.jaad.2013.05.003. PMID 23866878. 
  3. „Stevens-Johnson syndrome“. GARD. Архивирано од изворникот на 28 August 2016. конс. 26 August 2016.  Unknown parameter |df= ignored (помош)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори