Системски лупус еритематозус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Системски лупус
Butterflyrash.jpg
Цртеж на типичен пеперуткин исип кај жена со СЛЕ
Класификација и надворешни извори
Специјалност имунологија, Ревматологија[*]
МКБ-10 M32
МКБ-9 710.0
OMIM 152700
DiseasesDB 12782
MedlinePlus 000435
eMedicine med/2228 emerg/564
MeSH D008180

Системски лупус еритематозус, честопати скратено и како СЛЕ или лупус е автоимуна болест на сврзното ткиво која што може да го зафати секој дел од телот. Како што е случајот и кај другите автоимуни болести, имуниот систем ги напаѓа сопствените клетки и ткива водејќи до воспаление и ткивно оштетување.[1] Претставува реакција на преосетливост од тип 2[2] и тип 3 во која парови од антитело-антиген (имуни комплекси преципитираат и предизвикуваат додатна имуна реакција.

СЛЕ најчесто ги оштетува срцето, зглобовите, кожата, белите дробови, крвните садови, црниот дроб, бубрезите и централниот нервен систем. Текот на болеста е нпредвидлив, со периоди на влошувања и повлекувања. Болеста се појавува деветпати почесто во жени наспроти мажи, особено во жени во репродуктивна возраст меѓу 15 и 35 години, а е истотака почеста и кај тие од неевропско потекло.[2][3]

Терапија[уреди | уреди извор]

Нема дефинитивен лек за СЛЕ. Таа се лекува со имуносупресија, најмногу со циклофосфамид, кортикостероиди и други имуносупресивни лекови. СЛЕ може да биде смртоносна. Водечката причина за смрт е од кардиоваскуларна болест заради забрзана атеросклероза. Преживувањето на луѓето со СЛЕ во САД, Канада и Европа е пораснато до околу 95% по пет години, 90% по 10 години и 78% по 20 години од почетокот на болеста.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Лупус е латински збор за волк. Во 18 век, кога лупусот почнал да се препознава како болест, се мислело дека е предизвикан од загриз на волк.[4] Ова можеби е заради карактерисичното црвенило кое се јавува на лицето заради болеста.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. James, William; Berger, Timothy; Elston, Dirk (2005). Andrews' Diseases of the Skin: Clinical Dermatology. (10th ed.). Saunders. ISBN 0-7216-2921-0.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Harrison's Internal Medicine, 17th ed. Chapter 313. Systemic Lupus Erythematosus“. Accessmedicine.com. http://www.accessmedicine.com/content.aspx?aID=2859070. конс. 6 август 2011 г. 
  3. „LUPUS FOUNDATION OF AMERICA“. http://www.lupus.org/education/stats.html#1. конс. 4 јули 2007 г. 
  4. Blotzer JW (јуни 1983 г). Systemic lupus erythematosus I: historical aspects.. „Md State Med J“ том  32 (6): 439–41. PMID 6348430. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]