Прејди на содржината

Стефан Филиповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Филиповиќ
Основни податоци
Родено имеСтефан Филиповиќ
Роден(а)18 јануари 1987
Country flag Подгорица, Црна Гора
Жанр(ови)Поп, Диско
Занимање/њаПејач

Стефан Филиповиќ (српски: Стефан Филиповић) (роден 18 јануари 1987) е црногорски пејач.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Роден е на 18 јануари 1987 година и има учествувано на многу фестивали. Во 2007 година учествува на MontenegroSong со „Не могу без тебе“ и победи на популарниот фестивал во Будва со песната „Nebo i more“ (Небо и море). Има учествувано и во Европресма во 2006 година освојувајќи го четвртото место со „За њу“.

Во 2008 година ја претставуваше Црна Гора на 53. Избор за песна на Евровизија со песната „Заувиек волим те“, која освои 23 поени и се пласираше на 14. место во полуфиналето.