Стефан Лив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Лив
Роден(а)21 декември 1980(1980-12-21)
Гдањск, Полска
Починал(а)7 септември 2011(2011-09-07) (воз. 30 г.)
Јарославл, Русија

Стефан Лив (полски и шведски: Stefan Liv), роден Патрик Шлиж (Patryk Śliż, 21 декември 1980 – 7 септември 2011) бил полско-шведски професионален хокејар, кој играл на позиција голман. Лив играл професионално во Шведска, Северна Америка и Русија. Лив одиграл девет сезони за ХВ71 во најдобрата лига во Шведска. Тој играл една сезона на малата лига во хокеј на мраз во Северна Америка и потоа се вратил во Европа. По неговото враќање, тој играл за три сезони во Шведска, а потоа се пресели во Русија во 2009 година.

Стефан Лив бил член на Локомотив Јарославл во Континенталната хокејарска лига (КХЛ) кога тој починал, заедно со остатокот од тимот во во авионска несреќа. Тој бил член на неколку шведски национални тимови, вклучувајќи го Олимпиското првенство во 2006. Улица во Јенкепинг е именуван „Стефан Ливс“ на 2 август 2013 година.

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Лив е роден во Гдањск, Полска, како Патрик Шлиж. Тој бил даден во дом за деца без родители во Гдањск и посвоен од страна на шведското семејство на возраст од две. Тој го чувал неговото оригинално име како трето дадено име.[1][2] [3] [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wennerholm, Mats (2004-04-12). "4 nollor som knäckte Färjestad" (шведски). Aftonbladet.se. Archived from the original on 2004-07-15. Посетено на 2006-11-22. Unknown parameter |dead-url= ignored (help)
  2. Roos, Malin (2006-03-10). "Det kan komma nåt rasistiskt" (шведски). Expressen.se. Посетено на 2006-11-22.
  3. "Red Wings Central Stefan Liv". RedWingsCentral.com. Archived from the original on 2006-05-04. Посетено на 2006-01-04.
  4. "#1 – Stefan Liv" (шведски). HV71.se. Archived from the original on September 2, 2006. Посетено на 2006-01-04. Unknown parameter |dead-url= ignored (help)