Стериос Кукутегос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стериос Кукутегос
Роден 1855
Горно или Долно Шел, денес Грција
Починал 1947
Бер, денес Грција

Стериос Кукутегос, познат како Капетан Тасос (грчки: Στέργιος Κουκουτέγος, Καπετάν Τάσος), андарски капетан и учесник во Борбата за Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кукутегас е роден 1855 година во богато влашко семејство од Горно или Долно Шел, тогаш во рамките на Османлиското Царство, а денес во Грција.

Со засилувањето на грчката воружена пропагнада се приклучил кон грчката кауза и во периодт меѓу 1905 - 1908 година зедно со Василиос Ставропулос (Капетан Коракас) и Николаос Цитурас (Капитан Трајанос) ја обиколувал Каракамен, како андарт водел борба против четите на Македонската револуционерна организација и вршел притисок врз Романската пропаганда во Македонија која делувала во тој крај.

По Младотурската револуција станал телохранител на грчкиот учител во Берско.

Починал 1947 година во Бер. Грчките власти во тој град му подигнале споменик [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Στέργιος Κουκουτέγος – Καπετάν Τάσος (1855-1947)