Стевче Стефановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стевче Стефановски
Стевче Стефановски.jpg
Лични податоци
Роден(а) 30 јуни 1959
Битола
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина  м
Клупски податоци
Тековен клуб РК Пелистер (менаџер)
Сениорски клубови
Македонија

Стевче Стефановски е поранешен македонски ракометен голман, актуелен ракометен тренер и менаџер на РК „Пелистер“. Роден е на 30 јуни 1959 година[1] во Битола. Најголемиот дел од својата играчка кариера го поминал во РК „Пелистер“ од Битола, со кој играл во полуфиналето на КПК и финалето на Челинџ Купот. Настапувал и за македонската ракометна репрезентација на европското првенство во Италија во 1998 и на светското првенство во Египет во 1999 година. По неколку тренерски обиди во повеќе клубови, моментално е менаџер на РК „Пелистер“[2].

Наводи[уреди | уреди извор]