Старчевица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Старчевица

Старчевица (српски: Starčevica) — дел на градот Бања Лука, главен град на ентитетот Република Српска, Босна и Херцеговина. Се наоѓа на десниот брег на реката Врбас, југоисточно од центарот на градот. Старчевица имала во 1991 година, 12.738 жители и е најголем дел на градот Бања Лука. Старчевица го добила своето име по истоименото брдо.

Поврзано[уреди | уреди извор]