Борик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Борик

Борик (српски: Borik) — урбан дел на градот Бања Лука, главниот град на ентитетот Република Српска, Босна и Херцеговина. Се наоѓа на левиот брег на реката Врбас, источно од центарот на градот. Борик во 1991 година имал 11.854 жители. Името го добил по боровите кои биле засадени за време на австроунгарската анексија на Босна и Херцеговина. Борик е поделен на: Борик I и Борик II.

Поврзано[уреди | уреди извор]