Српоклун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Српоклун
Epimachus meyeri -Papua New Guinea -male-8.jpg
Кафеав српоклун (Epimachus meyeri)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Рајски птици
Род: Српоклун
Cuvier, 1816

Српоклун (науч. Epimachus) — род птици од семејството на рајските птици (Paradisaeidae) од шуми на Нова Гвинеја. Имат свиени клунови налик на срп и долги опашки. Мажјаците имаат сјајноцрни делови од перјето, додека пак женките се целосно кафеави, а оздола пругести.

Двата члена на родот Drepanornis понекогаш се сметаат за српоклуни, но опашките им се многу покуси и имаат помалку изразен полов диморфизам.

Видови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]