Споменик на Филип II Македонски (Автокоманда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Филип II Македонски
Споменик на Филип (Скопје - Автокоманда).jpg
Споменикот на Филип II на истоимениот плоштад
Општи податоци
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија
Координати42°0′6.28″N 21°27′42.58″E / 42.0017444° СГШ; 21.4618278° ИГД / 42.0017444; 21.4618278
Трошок за изградба330.000 € (статуа)
НарачателОпштина Гази Баба
Проектирање и изградба
АрхитектВалентина Каранфилова-Стевановска

Споменик на Филип II Македонски — споменик на плоштадот „Филип II“ во населбата Автокоманда, Скопје и посветен на старомакедонскиот крал Филип II. Висок 5 метри и качен на постамент, а до него се наоѓа фонтана околу која стојат човечки фигури. Постаментот е исполнет со релјефи. Излеан е во леарницата „Јеремиќ“ од Белград, а неговото лиење чинело 330 000 евра.

Сите скулптури се дело на Валентина Каранфилова-Стевановска. Споменикот бил поставен на 21 јуни 2011 година [1].

Бронзен релјеф од споменикот, Филип, Олимпија и Александар

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°0′6.28″N 21°27′42.58″E / 42.0017444° СГШ; 21.4618278° ИГД / 42.0017444; 21.4618278