Споменик на Пере Тошев (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Пере Тошев
220п
Општи податоци
Типспоменик
Местово близиина на Градскиот пазар [1]
ГрадПрилеп
ЗемјаМакедонија
Темелот удрен2012
Почната2012
Завршена4 мај 2012
СопственикПрилеп
Проектирање и изградба
АрхитектЕмил Солески

Споменикот на Пере Тошев се наоѓа во Прилеп. Споменикот е 2,40 метри, лиен во бронза. од авторот. Излеан е во бронза. Идејното решение е на авторот Емил Солески. Споменикот бил подигнат по повод 100-годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Пере Тошев [2]. Авторот на споменикот Солески бил воодушевен што го вајал револуционерот [3]. По повод подигањето на споменикот прилепскиот градоначалник Марјан Ристески истакнал:

Пере Тошев е човекот кој го даде животот за Македонија, а споменикот ќе биде за навек и потсет за следните генерации да се почитуваат делата на луѓето кои дале многу за Македонија [4]


Извори[уреди | уреди извор]

  1. Прилечани му подигнаа споменик на револуционерот Пере Тошев
  2. „Споменик на Пере Тошев во Прилеп по повод 100-годишнината од загинувањето“. Архивирано од изворникот на 2012-07-09. Посетено на 2013-10-05.
  3. СПОМЕНИК ЗА ПЕРЕ ТОШЕВ
  4. СПОМЕНИК ЗА ПЕРЕ ТОШЕВ