Споменик на Мајка Тереза (Струга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Мајка Тереза (Струга)
Споменик на Мајка Тереза, Струга (01).jpg
Споменикот во 2022 година
МестоСтруга
Типстатуа
Завршенаприл 2004
Посветен наМајка Тереза

Споменик на Мајка Терезаспоменик во вид на статуа во Струга во чест на македонската Албанка и католичка калуѓерка Мајка Тереза.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Споменикот се наоѓа на плоштадот „Маршал Тито/Мајка Тереза“, во непосредна близина на зградата на Општина Струга која се наоѓа северозападно од споменикот.

Историја[уреди | уреди извор]

Спомен плочата веднаш до статуата.

Споменикот бил поставен во април 2004 година од страна на ХДЗ „Мајка Тереза“ од Струга.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]