Разлика помеѓу преработките на „Демократска армија на Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{Внимание}}
 
'''Демократската Армија на Грција (ДАГ)''' -([[грчки јазик|грчки]]: '''ДемократскаΔημοκρατικός АрмијаΣτρατός наΕλλάδας Грција'(ΔΣΕ)'') била армија учесник во [[Граѓанска војна во Грција (1945-1949)|Граѓанската војна во Грција]] која започнала по завршетокот на Втората светска војна во [[1945]] година и траела се до крајот на [[1949]] година. Демократската армија на Грција била под команда на [[КПГ]] (Комунистичка Партија на Грција) и се борела за воспоставување на комунистички режим на народна демократија во [[Грција]] под покровителство на [[СССР]] и [[Сталин]]. Армијата броела 35000 војници од кои 20000 биле регрутирани од [[Егејска Македонија]], од кои 14000 биле етнички [[Македонци]].
 
==Формирање на ДАГ==
13.850

уредувања

Прегледник