Прејди на содржината

Јанус: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 13 години
с
Бот Менува: ru:Янус; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ko:야누스)
с (Бот Менува: ru:Янус; козметички промени)
[[СликаПодатотека:Janus-Vatican.JPG|Негова скулптура во [[Ватикан]]|right|thumb]]
'''Јанус''' првобитно бил почитуван како римски бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на [[војна]]та и [[мир]]от, на времето и на секој почеток при што бил именуван и првиот месец на годината, [[јануари]].
 
[[pt:Jano]]
[[ro:Ianus (zeu)]]
[[ru:Янус (мифология)]]
[[simple:Janus]]
[[sl:Janus]]