Венсенска Шума: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 77 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: en:Bois de Vincennes; козметичке промене
сНема опис на уредувањето
с (Бот Додава: en:Bois de Vincennes; козметичке промене)
{{coord|48|49|41.05|N|2|25|58.50|E|display=title}}
[[ImageПодатотека:Bois de Vincennes DSC03761.JPG|thumb|right|200px|Езерото]]
[[ImageПодатотека:Hippodrome de Vincennes DSC03756.JPG|thumb|right|200px|Хиподромот во Винсен]]
Винсенската шума или на француски '''Bois de Vincennes''' е парк во [[Англиска градина|англиски стил]] во источниот дел на [[Париз]]. Паркот го носи името по градот [[Винсен]]кој се наоѓа во близина.
 
Подрачјето зафаќа површина од 9.947 km² (или 2,458 акри), што е речиси трипати пошироко од [[Централ Парк]] во [[Њујорк]], и четири пати пошироко од [[Хајд Парк, Лондон|Хајд Парк]] во [[Лондон]].
 
== Историја ==
Во минатото паркот бил ловиште за француските кралеви, а потоа, после [[Француска Револуција|Француската Револуција]] станал место на кое се правеле воени вежби. Во јавен градски парк се претворил за време на [[Наполеон III]] во 1860.
 
Паркот официјално станал дел од градот Париз во 1929.
 
== Знаменитости ==
[[ImageПодатотека:Vincennes chemise and keep.jpg|thumb|left|250px|Високата кула на Винсенскиот замок]]
 
На северниот крај на Винсенската шума се наоѓа [[Винсенски замок|Винсенскиот замок]], кој бил омиленото второ живеалиште на многу француски кралеви во 14-от век.
Во западниот дел се наоѓа зоолошка градина.
 
=== Езера ===
На подрачјето на Винсенската шума се простираат 4 езера, напојувани со вода од реката [[Марна]]:
 
* ''Езерото Гравел'', на југозапад, со површина од 1 хектар.
 
== Надворешни врски ==
{{Commons|Bois de Vincennes|Bois de Vincennes}}
* [http://www.boisdevincennes.com Bois de Vincennes website]
[[Категорија:Шуми во Франција]]
[[Категорија:12-ти арондисман на Париз]]
 
 
[[ca:Bois de Vincennes]]
[[cs:Vincenneský lesík]]
[[de:Bois de Vincennes]]
[[fien:Bois de Vincennes]]
[[eo:Bosko de Vincennes]]
[[es:Bosque de Vincennes]]
[[eo:Bosko de Vincennes]]
[[eu:Bois de Vincennes]]
[[fa:پارک ونسن]]
[[fi:Bois de Vincennes]]
[[fr:Bois de Vincennes]]
[[he:יער ונסן]]
[[it:Bois de Vincennes]]
[[ja:ヴァンセンヌの森]]
[[he:יער ונסן]]
[[lt:Venseno miškas]]
[[nl:Bois de Vincennes]]
[[ja:ヴァンセンヌの森]]
[[pl:Lasek Vincennes]]
[[ru:Венсенский лес]]
[[sk:Bois de Vincennes]]
[[fi:Bois de Vincennes]]
[[sv:Bois de Vincennes]]
[[vi:Rừng Vincennes]]

Прегледник