Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 50 бајти ,  пред 11 година
викифицирање
(+)
(викифицирање)
{{Викифицирање}}
{{Внимание}}
 
'''По Гасол Саез''' е [[Шпанија|шпански]] професионален кошаркарски[[кошарка]]рски играч, роден на [[6 јули]] во [[Барселона]],[[Шпанија]], висок е 2.13cm13 cm и игра во [[НБА]] лигата во тимот на [[Лос Анџелес Лејкерс]]. Тој е син на ''Мариса Саез'' и ''Аугустин Гасол'', неговиот брат [[Марк Гасол]] е исто така НБА играч. Гасол беше продаден на Аталанта[[Атланта]], но правата ги имаше тимот на [[Мемфис]]. Во Мемфис, Гасол стана рекордер во бројот на: одиграни натпревари, промашени удари, минути во игра, слободни фрлања, офанзивни и дефанзивни скокови, блокови и поени.По седум поминати години во тимот на Мемфис, тој беше продаден на тимот од Л.А на [[1 Февруари]], [[2008]] година.
 
{{Биог-никулец}}

Прегледник