Прасловенски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 32 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Прасловенскиот јазик''' е прајазикот од којшто произлегуваат [[Стар црковнословенскиСтарословенски јазик|Стариот црковнословенскистарословенскиот]] и покасно сите други [[Словенски јазици|словенскитесловенски јазици]]. Се зборувал пред [[7 век]]. Прасловенскиот произлегол од хипотетичкиот [[индоевропски прајазик]].
 
Прасловенскиот јазик не е документиран писмено и затоа во научните истражувања е реконструиран преку аплицирање на [[компаративно-историски метод|компаративно-историскиот метод]] врз најстарите [[текст]]ови напишани на стар црковнословенски јазик и другите најблиски индоевропски јазици – [[балтички јазици|балтички]] и [[германски јазици|германски]].
1.577

уредувања

Прегледник