Агрегат: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 31 бајт ,  пред 10 месеци
с
Јазична исправка, replaced: стартн → почетн
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (Јазична исправка, replaced: стартн → почетн)
 
 
= Компоненти =
Покрај моторот и генераторот, генераторите на моторот обично вклучуваат снабдување со гориво, регулатор на постојана брзина на моторот (регулатор) и регулатор на напон на генераторот, системи за ладење и издувни гасови и систем за подмачкување. Единиците поголеми од околу 1  kW рејтинг често имаат батерија и електричен стартер мотор; многу големи единици може да започнат со компримиран воздух или во стартниотпочетниот мотор управуван од воздух или воведен директно во цилиндрите на моторот за да се започне вртење на моторот. Единиците за генерирање на енергија во мирување често вклучуваат систем за автоматско стартување и прекинувач за пренос за да се исклучи товарот од изворот на електрична енергија кога има прекин на напојувањето и да се поврзе со генераторот.
 
= Видови =
Оценките за напон на генераторот (волти), фреквенцијата (Hz) и моќноста (вати) се избрани за да одговараат на товарот што треба да се поврзе. Преносни генератори на мотори може да бараат надворешно напојување за безбедно ракување со некои видови електронска опрема.
 
Генераторите на мотори на природен гас често го формираат срцето на малите инсталации (помалку од 1.000  kW) во инсталациите за топлина и електрична енергија.
 
==== Три фаза ====
 
==== Стационарен мотор-генератор со средна големина ====
Стационарен генератор на мотори со средна големина на сликата овде е сет од 100 kVA кој произведува 415 V на околу 110 А. Се напојува со 6,7-литарски турбо мотор Серија 1000 Перкинс Фазер и троши приближно 27 литри гориво на час, резервоар од 400 литри. Дизел моторите во Велика Британија можат да работат со црвен дизел и да ротираат со 1.500 или 3.000 вртежи во минута. Ова произведува енергија на 50  Hz, што е фреквенција што се користи во Европа. Во области каде што фреквенцијата е 60  Hz (Соединетите држави), генераторите ротираат со 1.800 вртежи во минута или друг делител од 3600. Комплетите за генератори на дизел мотори што работат на нивната врвна точка на ефикасност можат да произведат помеѓу 3 и 4 киловат часови електрична енергија за секој литар од потрошено дизел гориво, со помала ефикасност при парцијални оптоварувања.
 
==== Множества на генератори од големи размери ====
Многу генератори произведуваат доволно киловати за напојување на што било, од бизнис до болница со целосна големина. Овие единици се особено корисни за обезбедување резервни решенија за напојување за компании кои имаат сериозни економски трошоци поврзани со исклучување предизвикано од непланиран прекин на електричната енергија. На пример, една болница има постојана потреба од електрична енергија, бидејќи неколку медицински помагала што го зачувуваат животот работат на електрична енергија, како вентилатори.
 
Многу честа употреба е електрична локомотива на железнички дизел, некои единици имаат над 4.000 КС (2.983  kW).
 
Големи генератори се користат и на бродови кои користат дизел-електричен погон. Напоните и фреквенциите може да варираат во различни инсталации.
 
==== Безбедност ====
Секоја година, злоупотребените преносни генератори резултираат во смрт од труење со јаглерод моноксид. Пренослив генератор со моќност од 5,5  kW ќе генерира иста количина на јаглерод моноксид како шест автомобили, што може брзо да се изгради до фатално ниво ако генераторот се стави во затворен простор. Користењето на преносни генератори во гаражи или близу отворени прозорци или отвори за климатизација исто така може да резултира со труење со јаглерод моноксид.
 
Покрај тоа, важно е да се спречи повратниот тек кога се користи пренослив генератор на мотори, што може да им наштети на комуналните работници или на луѓето во другите згради. Пред да вклучите генератор на дизел или бензин, корисниците треба да проверат дали главниот прекинувач е во „исклучена“ позиција за да се осигура дека електричната енергија нема да се врати назад.
 
Исцрпувачките екстремно топли гасови од генските комплети може да се направат од фабрички изградени оџаци со позитивен притисок (заверени со стандардот за тестирање UL 103) или општ распоред за 40 комунални железни цевки. Се препорачува да се користи изолација за да се намали температурата на кожата на цевките и да се намали прекумерното зголемување на топлината во механичката просторија. Вентилите за прекумерно ослободување од притисок се исто така достапни за ослободување на притисокот од потенцијални пожари за враќање и за одржување на интегритетот на издувните цевки.
 
[[Категорија:Мотори]]
[[Категорија:Електрични генератори]]

Прегледник