Карамела: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се додека → сè додека
с (→‎top: Додадена категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се додека → сè додека)
 
Бојата на карамелата, е течно горчлив вкус, високо концентриран призвод на речиси целата карамелизација.
Карамел сос
Карамел сосот е направен од загреана вода и шеќер на ниска температура сесè додека не се раствори шеќерот и „карамелизира“, со менување на бојата во златко кафена.
 
'''Хемија'''

Прегледник