Разлика помеѓу преработките на „СВОТ (анализа)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Внатрешни и надворешни фактори: Јазично подобрување, replaced: индивидуални → поединечни
с (→‎Корпоративно планирање: Јазична исправка, replaced: корекции → исправки)
с (→‎Внатрешни и надворешни фактори: Јазично подобрување, replaced: индивидуални → поединечни)
 
СВОТ анализата е само еден метод на категоризација и има свои слабости. На пример, може да се стреми кон тоа да ги убеди копаниите да составуваат листи, отколку да размислува за тоа што всушност е важно за постигнување на целите. Исто така, ги прикажува листите со резултати без да изнесе критики и без да постави јасен приоритет, па така на пример слабите можности може да урамнотежуваат сериозни закани.
 
Разумно е да не се елиминира премногу брзо ниту еден од кандидатите за СВОТ анализа. Важноста на индивидуалнитепоединечните СВОТ анализи ќе се открие преку вредноста на стратегиите кои таа ги создава. Важен е елементот на СВОТ анализата кој создава корисни стратегии. Не е важен елементот, на СВОТ анализата, кој не создава никакви стратегии.
 
==Употреба на СВОТ анализата==

Прегледник