Разлика помеѓу преработките на „Вграден систем“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 6 месеци
с
Јазично подобрување, replaced: процесори → обработувачи (5)
с (Јазично подобрување, replaced: процесори → обработувачи (5))
[[Податотека:DHCOM_Computer_On_Module_-_AM35x.jpg|десно|мини| ''Вграден систем'' на картичка со приклучок со процесор, меморија, напојување и надворешни интерфејси ]]
'''Вграден систем''' е компјутерски систем &#x2014mdash; комбинација на [[Централна обработувачка единица|компјутерски процесор]], [[Сметачко памтење|компјутерска меморија]] и периферни уреди со влез / излез &#x2014mdash; кој има посветена функција во поголем механички или електричен систем. <ref name="Barr-glossary">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.netrino.com/Embedded-Systems/Glossary|title=Embedded Systems Glossary|last=Michael Barr|authorlink=Michael Barr (software engineer)|work=Neutrino Technical Library|accessdate=2007-04-21}}</ref> <ref>{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=BjNZXwH7HlkC&pg=PA2|title=Embedded systems design|last=Heath|first=Steve|publisher=Newnes|year=2003|isbn=978-0-7506-5546-0|edition=2|series=EDN series for design engineers|page=2|quote=An embedded system is a [[microprocessor]] based system that is built to control a function or a range of functions.}}</ref> ''Вграден е'' како дел од целосен уред, честопати вклучувајќи електричен или електронски хардвер и механички делови. Бидејќи вградениот систем обично ги контролира физичките операции на машината во која е вграден, тој често има ограничувања во компјутерот во реално време. Вградените системи контролираат многу уреди кои се вообичаени денес. <ref name=":0">{{Наведена книга|title=Programming embedded systems: with C and GNU development tools|last=Michael Barr|last2=Anthony J. Massa|publisher=O'Reilly|year=2006|isbn=978-0-596-00983-0|pages=1–2|chapter=Introduction|chapter-url=https://books.google.com/books?id=nPZaPJrw_L0C&pg=PA1}}</ref> Деведесет и осум проценти од сите произведени микропроцесоримикрообработувачи се користат во вградените системи. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.embedded.com/electronics-blogs/barr-code/4027479/Real-men-program-in-C|title=Real men program in C|last=Barr|first=Michael|date=1 August 2009|work=Embedded Systems Design|publisher=TechInsights (United Business Media)|page=2|accessdate=2009-12-23}}</ref>
 
Современите вградени системи честопати се засноваат на [[Микроуправувач|микроконтролери]] (т.е. микропроцесоримикрообработувачи со интегрирана меморија и периферни интерфејси), но обичните микропроцесоримикрообработувачи (користејќи надворешни чипови за меморија и кола на периферни интерфејси) се исто така чести, особено кај покомплексните системи. Во секој случај, користените процесориобработувачи (и) може да бидат типови кои се движат од општа намена до оние специјализирани во одредена класа на пресметки, или дури и обичај дизајнирани за применливата апликација. Заедничка стандардна класа на посветени процесориобработувачи е процесорот за дигитален сигнал (DSP).
 
Бидејќи вградениот систем е посветен на специфични задачи, инженерите за дизајн можат да го оптимизираат за да ја намалат големината и цената на производот и да ја зголемат сигурноста и перформансите. Некои вградени системи се масовно произведени, а имаат корист од економијата на обем .
 
Вградените системи се движат од преносни уреди како што се дигитални часовници и MP3 плеери, до големи стационарни инсталации како контролори на семафори, контролирани контролори за [[PLC управувач|логика]] и големи комплексни системи како хибридни возила, системи за медицински слики и авионика . Комплексноста варира од ниска, со еден микроконтролер чип, до многу висока со повеќе единици, [[Периферен уред|периферни уреди]] и мрежи поставени во решетката за голема опрема .
 
== Историја ==
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Сметачко инженерство]]
[[Категорија:Електротехника]]

Прегледник