Jericho Tavern: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 574 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Jericho Tavern“)
 
сНема опис на уредувањето
'''Jericho Tavern''' е(изговорено: Џерико таверн) ― паб и место за одржување на музички настани во областа JerерихоЏерихо во [[Оксфорд]], [[Англија]], кој се наоѓа на улицата Волтон 56. Кон крајот на осумдесеттите и раните деведесетти години, пабот бил важен дел од музичката сцена што ги создала Ридбендовите „Ride“, [[Radiohead|Радиохед]] и Суперграс„Supergrass“. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.oxfordstudent.com/tt2005wk1/News/jericho_tavern_restored|title=Jericho Tavern Restored - News - The Oxford Student - Official Student Newspaper|last=Barnaby|first=Julianna|publisher=www.oxfordstudent.com|archive-url=https://web.archive.org/web/20080415002625/http://www.oxfordstudent.com/tt2005wk1/News/jericho_tavern_restored|archive-date=2008-04-15|accessdate=2008-08-2228 јануари 2021}}</ref>
 
== Историја ==
[[Radiohead|Радиохед]] настапиле во пабот во 1986 година под името On„On A FridayFriday“. <ref>{{Наведени вести|url=https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-oxfordshire-33176717|title=Radiohead, Foals and 25 years of discovering Oxford music - BBC News|access-date=2016-03-1428 јануари 2021|publisher=[[BBC News Online]]|language=en-GB|quote=It meant he saw Ride's first public gig at the Jericho Tavern. "People came in as they were sound-checking and were applauding. They were stunning. They blew the place apart. "Everything suddenly went mad, word got out, and they got rave reviews in the NME and Melody Maker."}}</ref> Суперграс„Supergrass“ обезбедиле договор за снимање на плоча по изведбата на свирка таму во 1994 година. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.bbc.co.uk/totp2/features/top5/supergrass.shtml|title=BBC - Top of the Pops 2 - Top 5|publisher=[[BBC]]|accessdate=2008-08-2228 јануари 2021|quote=that was ok because a gig at the Jericho Tavern in 1994 was replete with a veritable herd of slavering record company A&Rs}}</ref>
 
Пабот бил откупен во 90-тите години од минатиот век од ланецот Фиркин„Firkin“. Така, пабот станал дел од ланецот пабови „Скрим“„Scream“, а потоа бил вратен како место за музички настани во 2005 година. Заедно со неколку други пабови во Оксфорд, сега е во сопственост на Мичелс„Mitchels и& БатлерсButlers“. <ref name="openguides">{{Наведена мрежна страница|url=http://oxford.openguides.org/wiki/?Jericho_Tavern|title=Jericho Tavern - The Oxford Guide|publisher=oxford.openguides.org|accessdate=2008-08-2228 јануари 2021}}</ref> <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.thejerichooxford.co.uk/termsandconditions|title=The Jericho Oxford - Terms and conditions|publisher=The Jericho|accessdate=2016-03-1528 јануари 2021|quote=The Jericho is a trading name of Mitchells & Butlers Leisure Retail Limited}}</ref>
 
Други изведувачи кои настапиле во пабот ги вклучуваат Mumford„Mumford иand синовиSons“, Stornoway„Stornoway“, <ref name="openguides2">{{Наведена мрежна страница|url=http://oxford.openguides.org/wiki/?Jericho_Tavern|title=Jericho Tavern - The Oxford Guide|publisher=oxford.openguides.org|accessdate=2008-08-2228 јануари 2021}}</ref> BΔSTILLE„BΔSTILLE“, летен„Summer кампCamp“, Тенис„Tennis“, Бомбај„Bombay ВелосипедBicycle клубClub“, Палма„Palma ТемјанушкиViolets“, Razorcuts„Razorcuts“, Lianne„Lianne Ла HavasHavas“, Дивјаци„Savages“, Џејмс Винсент McMorrowМекороу, Бен Хауард, ждребињата„Foals“ и Чад СтатуиВели, на долината„Pulp“ и др„The Easter Island Statues“,<ref>{{cite news | last = Parkinson | first = Hannah Jane | title = The gig venue guide: The Jericho Tavern, Oxford | newspaper = [[The Guardian]] | date = 1 април 2014 | url = https://www.theguardian.com/music/musicblog/2014/apr/01/gig-venue-guide-the-jericho-tavern-oxford-radiohead | access-28 јануари 2021}}</ref> „Dropstone“.
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
[[Категорија:Координати на Википодатоците]]
[[Категорија:Британски пабови]]
[[Категорија:Британска култура]]

Прегледник