Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' ([[Трновац]], {{роден во|Кратовско}}, {{роден на|8|ноември|1936}} — {{починал во|Кратово}}, {{починал на|17|ноември|2020}}) — македонски стопанственик, фудбалскиспортски работник и политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]]. Бил пратеник во Собранието на Македонија во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија до 2011 година.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“], Дневник</ref>
 
== Животопис ==

Прегледник