Разлика помеѓу преработките на „Корејски календар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎Употреба: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
{{внимание}}
{{викификација}}
Традиционалниот '''Kорејски календар''' е лунисоларниот календар, како и традиционалните календари на другите источно-азиски земји. Датуми се пресметуваат од Корејскиот меридијан (135-ти меридијан исток во денешно време за Јужна Кореја), а празниците и фестивалите се базиранизасновани во корејската култура.
 
== Употреба ==

Прегледник