Ангелус Силезиус: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 72 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK , #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Angelus Silesius“)
 
(#WPWPMK , #WPWP)
[[File:Johannes Scheffler.jpg |thumb|Ангелус Силесиус]]
'''Ангелус Силесиус''' (латински: за ''Шлешефер Бот / Енгел'', всушност ''Јоханес Шефлер'', роден и крстен [[25 декември|25 година.]] [[25 декември|Декември]] [[1624|1624 година]] во [[Вроцлав]] ; [[9 јули|9]] [[9 јули|Јули]] [[1677|1677 г.]]) бил германски [[Лирика|лиричар]], теолог и доктор. Неговите длабоко религиозни [[Епиграм|епиграми,]] кои се блиски до [[Мистицизам|мистицизмот]], се вбројуваат меѓу најважните лирски дела на барокната литература.
[[Категорија:Починати во 1677 година]]

Прегледник