Прејди на содржината

Месна мрежа: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎'''Дрвеста мрежа:''': Правописна исправка, replaced: Например → На пример
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎'''Дрвеста мрежа:''': Правописна исправка, replaced: Например → На пример)
'''[[WAN]] (Wide Area Network) која покрива пошироки подрачја.'''
 
Во овие комуникациски мрежи компјутерите меѓусебно се поврзани хардверски (со различни видови на кабли) така што поради отпорот во проводниците брзината на пренос на податоците ќе биде обратно-пропорционална од оддалеченоста помеѓу компјутерите (вкупната должина на мрежниот кабел). НапримерНа пример во локалните (LAN) компјутерски мрежи податоците се пренесуваат со брзина од околу 100 мегабита во секунда, додека во WAN мрежите брзината на пренос се движи до неколку мегабита во секунда. Причините за масовното ширење и примената на компјутерските мрежи се многубројни и апсолутно ја оправдуваат ориентацијата и на поединци и на
на компаниите за развој на овој концепт. Ќе спомнеме некои од предностите на работењето во мрежа:
<br />