Прејди на содржината

Млазен мотор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: авијација → воздухопловство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(ситна поправка, изменета категоризација)
с (Јазична исправка, replaced: авијација → воздухопловство using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:engine.f15.arp.750pix.jpg|thumb|right| Прат-Витни Ф100 турбофен мотор за воените авиони [[Ф-15 Орел]] и [[Ф-16 Сокол]] на тестирање.]]
'''Млазен мотор''' - [[мотор со внатрешно согорување]] кај кој воздухот вшмукан од едната страна, компримиран се исфрла од другата страна под висок притисок (млаз), под дејство на [[топлина]]та создадена од согорувањето на [[гориво]]то. Млазните мотори претежно се користат во [[авијацијавоздухопловство]]тато, но и кај некои земни и водни возила со посебни намени.
 
== Принцип на работа ==
Млазниот мотор работи на принципот на компресија на горивото и оксидансот (воздухот) следено од палење и експлозија во комората за согорување. Согорувањето создава топли гасови кои имаат тенденција за ширење, и се исфрлаат од задната страна на моторот. При ова се создава реактивна сила која има тенденција да го движи моторот нанапред.
 
За млазниот мотор може да се рече дека ги има истите фази (тактови) како и [[Ото-мотор]]от (вшумукување, компресија, согорување и издув), со таа разлика што тие се одвиваат напоредно и континуирано во разни делови од моторот.
 
== Енергетска ефикасност ==
Ефикасноста на [[млазниот мотор]] може да се зголеми од 15-50% со додавање на [[водород]] во горивото, поради многу високата [[температура]] на согорување (видете: [[Карноов циклус]]).
 
== Видете и ==