Википедија:Документирање на предлошки: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: шаблони → предлошки using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: шаблони → предлошки using AWB)
{{кратенка|ВП:ДОК}}
 
[[Википедија:Предлошки|Предлошките]] (порано наречени „шаблони“„предлошки“) се многу моќна алатка на [[МедијаВики]], но во исто време збунувачки за новите корисници, па дури и поискусните корисници со потешкотии го разбираат значењето на посложените предлошки. Предлошките треба да бидат проследени со соодветна '''[[документација]]''' за да се објасни и зголеми нивната употреба.
 
Документацијата треба да објасни зошто служи и како се користи предлошката. Треба да биде едноставна за да може и корисниците без некои пошироки познавања на синтаксата на предлошката, во кои спаѓаат и многу искусни уредувачи кои своето внимание го имаат фокусирано на друго место, да може правилно и успешно да го користат. Ова посебно е важно за предлошките кои се користат многу често.

Прегледник