МедијаВики

Од Википедија — слободната енциклопедија
МедијаВики
MediaWiki
Логото на МедијаВики
Првично издание25 јануари 2002 (2002-01-25)
Прог. јазикPHP
Опер. системВиндоус, macOS, Линукс, FreeBSD, Соларис, NetWare
Големина~37 МБ (збиено)
Јазици428[1]
Видвики
ЛиценцаОЈЛв2+[2]
Мреж. местоmediawiki.org

МедијаВики (MediaWiki) — семрежен википрограм која се користи на сите проекти на Фондацијата Викимедија, на сите викија вдомени од Викија (Wikia) и на многу други викија, вклучувајќи некои од најпопуларните и најголемите.[3] Иако првично е разработена за потребите на Википедија, енциклопедија со слободна содржина, денес во употреба на многу фирми за внатрешно раководење на нивното знаење. Од позначајните, претпријатието Novell ја користи за функционирање на многу од нејзините често посетувани мрежни места.[4]

МедијаВики е напишана во PHP програмскиот јазик и може да го користи или MySQL или системот за управување со бази PostgreSQL. МедијаВики се дистрибуира под условите на ГНУ-овата општа јавна лиценца додека нејзината документација е објавена под условите на ГЛСД и е делумно во јавна сопственост, а со тоа самиот програм е слободна и отворена програмска опрема.

Развој[уреди | уреди извор]

МедијаВики има активна волонтерска заедница за развој и одржување. Корисниците кои дале значаен придонес во проектот со испраќање закрпи, обично, на барање, добиваат пристап за да извршат ревизии до складиштето на проектот Git/Gerrit.[5] Има и платени програмери кои првенствено развиваат проекти за Фондацијата Викимедија. Програмерите на MediaWiki учествуваат во Google Summer of Code со тоа што го олеснуваат доделувањето ментори на студентите кои сакаат да работат на основни и екстензивни проекти на MediaWiki.[6] Во текот на годината пред ноември 2012 година, имало околу двесте програмери кои извршиле промени во јадрото или екстензии на MediaWiki.[7] Главните изданија на МедијаВики се генерираат приближно на секои шест месеци со правење снимки од развојната гранка, која постојано се чува во состојба на работа;

МедијаВики е развиен на модел на континуиран развој на интеграција, во кој промените на софтверот редовно се пренесуваат во живо на сајтовите на Викимедија.[8]

МедијаВики, исто така, има јавен трагач за грешки, phabricator.wikimedia.org, кој работи на Phabricator. Веб-страницата исто така се користи за барања за функции и подобрувања.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Names of languages supported by MediaWiki core“.
  2. „Copyright“. mediawiki.org.
  3. „WikiStats by S23 - Список на најголеми викија“. Архивирано од изворникот на 2008-09-06.
  4. на пр.: http://developer.novell.com/ Архивирано на 5 ноември 2009 г. ; http://en.opensuse.org/ ; http://www.ifolder.com/ Архивирано на 21 септември 2013 г.
  5. „Development policy“. MediaWiki. July 19, 2013. Архивирано од изворникот May 10, 2017. Посетено на 2013-08-04.
  6. „Summer of Code“. MediaWiki. March 26, 2013. Архивирано од изворникот May 10, 2017. Посетено на 2013-08-04.
  7. „Wikimedia“. Open Hub. Архивирано од изворникот септември 14, 2017. Посетено на ноември 15, 2012. Approximate counts (not deduplicated) as of 2012-11-04: 139 for core, 155 for extensions supported by WMF, 190 and 42 for extensions only hosted on WMF's Git and SVN repositories respectively.
  8. „Version lifecycle“. MediaWiki. September 5, 2018. Архивирано од изворникот June 17, 2020. Посетено на 2018-10-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]