Разлика помеѓу преработките на „Асалско Езеро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км (2) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км (2) using AWB)
}}
 
'''Асалското Езеро''' ({{lang-fr|Lac Assal}}) е [[кратерско езеро]] во централен [[Џибути]], сместено на јужната граница на регионот [[Таџура]] на 120&nbsp;kmкм западно од [[Џибути (град)|Џибути Сити]]. Лежи на 155&nbsp;m (515&nbsp;ft) под морското ниво во [[Данакилска котлина|Афарската котлина]] (Данакилска котлина) и преставува најниска точка во [[Африка]]. Има димензии од 19 и 7&nbsp;kmкм и површина од 54 км<sup>2</sup>. Длабоко е 40 m.
 
Езерото се карактеризира со високо ниво на [[соленост]] околу 34,8% (до 40% на 20 m длабочина), споредено со просечната соленост на океаните од 3,5 % го прави [[солено езеро|најсоленото езеро]] во светот.

Прегледник