Орландо: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Здравствена заштита: Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB
с (→‎Клима: Јазична исправка, replaced: Северниот повратник → Северниот Повратник using AWB)
с (→‎Здравствена заштита: Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB)
== Здравствена заштита ==
Орландо има два непрофитни болнички системи: Орландо хелт и Флорида хоспитал.
Во Регионалниот медицински центар на непрофитниот болнички систем Орландо хелт, се наоѓа единствениот центар за трауматологија од прво ниво во Цеантрална Флорида, а болницата за жени и бебиња Вини Палмер заедно со Флорида Хоспитал Орландо се единствените во таа област со трето ниво на единици за интензивна нега на новороденчиња. Водството на Орландо во Медицината уште повеќе ќе се зајакне со завршувањето на Медицинскиот колеџ при Универзитетот на Централна Флорида како и новата ВА Болница, кои ќе бидат лоциранисместени во новата медицинска област во околината на езерото Нона.
== Населување и невработеност ==
Историски гледано, стапката на невработеност во пошироката област на Орландо беше ниска, а тоа резултираше со развој кој доведе до урбана експанзија во околните области. Ова проширување заедно со појавата на економскиот, шпекулативен меур во САД доведе до големо зголемување на цените на домовите. Стапката на невработеност во Метро областа во јуни 2010 изнесуваше 11.1 процент, а во април истата година таа изнесуваше 11.4 проценти, додека пак во истиот период во изминатата 2009 година беше вкупно 10 проценти. Цените на домовите во пошироката област на Орландо се зголемија за 34 проценти во текот на една година, од просечните 182 000 долари во август 2004 година, кои се зголемија на 245 000 долари во август 2005 година, за на крајот да ги достигнат рекордните 255 000 долари во февруари 2007 година. Од тогаш па наваму цените драстично се намалија поради економската криза, па во јануари 2011 просечната цена го достигна најниското ниво од 94 950 долари.

Прегледник