Прејди на содржината

Линдон Џонсон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 87 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Линдон Џонсон“)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:37 Lyndon Johnson 3x4.jpg|мини|Линдон Џонсон]]
'''Линдон Бејнс nsонсон''' ( {{Lang-en|Lyndon Baines Johnson}} ; Стоунвол, [[27 август]] [[1908|1908 година]] - Стоунвол, [[22 јануари]] [[1973|1973 година]] ) бил претседател на [[Соединети Американски Држави|Соединетите држави]]. Тој бил заменик претседател на Соединетите држави од [[1960|1960 година]] за време на [[Мандат|мандатот на]] [[Џон Ф. Кенеди]] и стана претседател кога Кенеди бил убиен во [[Далас|Далас во]] [[1963|1963 година]] да победи на претседателските избори во [[1964]] година. За време на неговиот мандат, ескалирала [[Виетнамска војна|војната во Виетнам]], што предизвикала остри критики за неговата политика во светот и во САД.
 
'''Линдон Бејнс nsонсонЏонсон''' ( {{Lang-en|Lyndon Baines Johnson}} ; Стоунвол, [[27 август]] [[1908|1908 година]] - Стоунвол, [[22 јануари]] [[1973|1973 година]] ) бил претседател на [[Соединети Американски Држави|Соединетите држави]]. Тој бил заменик претседател на Соединетите држави од [[1960|1960 година]] за време на [[Мандат|мандатот на]] [[Џон Ф. Кенеди]] и стана претседател кога Кенеди бил убиен во [[Далас|Далас во]] [[1963|1963 година]] да победи на претседателските избори во [[1964]] година. За време на неговиот мандат, ескалирала [[Виетнамска војна|војната во Виетнам]], што предизвикала остри критики за неговата политика во светот и во САД.
 
Тој е едно од само четири лица кој ги имале сите четири федерални изборни места во Соединетите држави: претставник, сенатор, потпретседател и претседател. <ref name="Capitol">{{Наведени вести|title=Thousands in Washington Brave Cold to Say Goodbye to Johnson|last=Foley|first=Thomas|date=25. 01. 1973.|work=[[The Los Angeles Times]]|pages=A1}}</ref> {{напомене}}
217

уредувања