Прејди на содржината

Клавдиј Птоломеј: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1.671 бајт ,  пред 2 години
Одбиени последните 2 промени (од 46.217.154.208) и ја поврати преработката 3934103 на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од 46.217.154.208) и ја поврати преработката 3934103 на Bjankuloski06)
 
== Име и потекло ==
Се претпоставува дека бил припадник на грчката заедница во Египет. Но исто така постојат податоци кои укажуваат дека е можно да бил хеленизиран египќанин.
 
==Птоломејскиот систем==
 
Птоломејскиот систем е прикажан во книгата Almagest (Голема Книга), напишана од Птоломеј, која датира од 150та година н.е. Тој тврди дека Земјата е центар на Универзумот, и сѐ ротира околу неа. Но телета околу кои што се ротира, и самите ротираат, според него. Тие се наречени хомоцентрични сфери, попознати во астрономијата под друг термин – ексцентрици, кое означувало дека оската им е изместена, и не минува точно низ центарот.
 
Особениот придонес на Птоломеј кон оваа теорија, била идеата за еквант – сложена теза која објаснува дека некои луѓе при мерење на ротацијата на Сонцето некогаш се зема за централна оска на Универзумот, а другпат, при други мерења (на други луѓе) тоа има изместена, друга локација. Ова окажува ефект на „нишање“ на некои орбити, факт што не малку го занимавал Коперник. Во тоа време, најблизу до Птоломеевиот систем биле тие на Пеурбах (1423 –1461) и Региомонтанус (1436 – 1476).
 
{{Никулец за биографија}}