Разлика помеѓу преработките на „Стари град Добор (Модрича)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нова страница
(Создадена страница со: '''Добор''' е средновековен град во Републикаци Српска бил кренат покрај левиот бре...)
 
(нова страница)
'''Добор''' е средновековен град во [[Републикаци Српска]] бил кренат покрај левиот брег на реката [[Босна (река)|Босна]] на околу 4 km од [[Модрича]]. Бил сограден во [[14 век]]. Тој е национален споменик на [[Босна и Херцеговина]].
 
== Историја ==
 
По крунисување на [[Зигмунд Луксембуршки]] во 1387 година на унгарскиотм двор доаѓа до пресметка со политичките противници, меѓу који биле и браќата Хорват, кои ги помагал [[Стефан Твртко I Котроманиќ|Стефан Твртко]]. Поради тоа во периодот меѓу 1387 и 1394 година браќа Хорват се засолниле во Добор, откаде му давале отпор на Зигмунд. Во 1394 година Зигмунд провалува во [[Кралството Босна|Босну]] ги фаќа браќата и ги спалува во градот Добор.{{sfn|Бојановски|1981|p=19}} Се смета дека градот го соградил [[Иваниш Хорват]] меѓу 1387 и 1388 година.
 
Незадоволство со владеење на кралевите, благородниците за кеал на Босна го избрале [[Стефан Твртко II Котроманиќ|Стефан Твртко Втори]], што предизвикало бес кај Зигмунда. Во војна кај Добор на есен [[1408]] година босанската војска била поразена, а по наредба на унгарскиот крал биле убиени 179 босански [[благородник|благородници]].<ref>{{Cite web|url=http://www.garevac.net/tekst/86/ |title=Гаревац: Добор |accessdate=20. 7. 2016 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160818145701/http://garevac.net/tekst/86/ |archive-date=18. 8. 2016 |url-status=dead }}</ref>
 
Следен важен настан е во ноември [[1449]] година, кога во Добор [[Стефан Томаш Остојић Котроманиќ|Стефан Томаш]] склучува договор со с мачвански бан Иваном од Короѓа против Турци.<ref name="automatski generisano1">[http://old.kons.gov.ba/main.php?id_struct=6&lang=1&action=view&id=2545 Стари град Добор, градитељска цјелина]</ref>
По паѓање на Босна 1463 година, па до 1536 година Добор бил под власта на благородничката луча [[Бериславиќ]], потоа бил освоен од страна на Турците.
 
== Архитектура ==
Градот е примје за добро сочувана архитектура на доцниот среден век. Јадрото на градот го сочинуваат двете кули, кои затвораат помал простор со димензии16х8 m.{{sfn|Археолошки лексикон Босне и Херцеговине |1988|p=76}} Поголемиот дел од сочуваните делови потекнува од 15 век. Едната кула била соградена во време кога се користеле топовите и има форма на неправилен ваљак со висина од 20 m, а втората кула има карактеристична форма на свртена латинична буква „Д”, со височина 19,5 m.<ref name="automatski generisano1" />
 
==Наводи==

Прегледник