Разлика помеѓу преработките на „Мутација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 412 бајти ,  пред 12 години
(+слика)
== Видови на мутации ==
[[Image:Types-of-mutation.png|thumb|Пет типа на хромозомски мутации.]]
Најопшто, мутациите може да се поделат на:
 
* генски или точкести (кога има измена на молекуларната структура на гените)
* хромозомски (структурни измени на хромозомите)
* геномски (промени во бројот на хромозомите во клетките)
ДНК секвенцата на еден ген може да биде подредена на неколку начини. Генските мутации имаат различни ефекти на здравјето, во зависност од тоа каде се случуваат и дали тие ја менуваат функцијата на есенцијалните [[протеин]]и. Постојат различни видови на мутации:
 

Прегледник