Бјенемеово неравенство: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
транскрипција
Нема опис на уредувањето
(транскрипција)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Неравенството на БиенамеБjенеме''' (''француски: Bienaymé'') се изучува во [[Теорија на веројатност|теоријата на веројатност]]. Ова неравенство е генерализација на [[Неравенство на Чебишев|неравенството на Чебишев]] и [[Неравенство на Марков|неравенството на Марков]].
 
== Теорема ==
== Поврзано ==
{{col-begin}}
* [[Ирене-Жил БиенамеБјенеме]]
* [[Неравенство на Чебишев]]
* [[Неравенство на Марков]]

Прегледник