Разлика помеѓу преработките на „Науелито“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
 
== Историја ==
Приказните за оваа суштество датираат од првите децении на [[20 век]]. Од [[1922]] година во зоолошката градина во [[Буенос АјресАирес]] се обидувале да докажат дека праисториското суштество [[плесиосаур]] живее во езерата на [[Патагонија]].<ref>[http://patagoniamonsters.blogspot.com/2009/12/plesiosaur-at-laguna-negra-plesiosaur.html The Plesiosaur at Laguna Negra]</ref><ref>[http://patagoniamonsters.blogspot.com/2009/12/patagonian-plesiosaur-photographs.html The Patagonian Plesiosaur – Photographs]</ref>
 
На [[17 април]] [[2006]] година, локалниот весник „Ел Кордилјерано“ известил дека анонимен фотограф испратил две фотографии кои наводно го прикажуваат ова суштество. Анонимниот испраќач напишал: ''Тоа не е превртено стебло. Тоа не е бран. Науелито го покажало своето лице. Езеро Науел Уапи, сабота 15 април, 9 час. Јас не давам свои лични податоци за да ги избегнам идните главоболки''.<ref>{{cite web |url= http://www.cryptomundo.com/cryptozoo-news/nahuelito-pix/ |publisher= Cryptomundo |title=Breaking News: Nahuelito Photographed |accessdate = 05. 01. 2010}}</ref>

Прегледник