Прејди на содржината

Инвестиции: Разлика помеѓу преработките

Додадени 47 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Економија користејќи го HotCat)
Нема опис на уредувањето
[[Кодекс на Хамураби|Кодексот на Хамураби]] (околу 1700 п.н.е.) обезбедил правна рамка за инвестирање, воспоставувајќи средства за залог на колатерал кодифицирајќи ги должничките и доверителските права во однос на заложеното земјиште. Казните за прекршување на финансиските обврски не биле толку сериозни како оние за кривични дела поврзани со повреда или смрт.
Во почетокот на 1900-те купувачите на акции, обврзници и други хартии од вредност биле опишани во медиумите, академските институции и трговијата како [[шпекулации | шпекуланти]]. До 1950-те, поимот инвестиција го означи поконзервативниот крај на спектарот на хартии од вредност, додека шпекулациите беа применети од страна на финансиските брокери и нивните рекламни агенции до повисоки ризични хартии од вредност во мода во тоа време. Од последната половина на 20 век, условите шпекулации и шпекулант посебно се однесуваат на ризик вложувања.
 
==Поврзано==
* [[Економија]]
 
[[Категорија:Економија]]