Разлика помеѓу преработките на „Бокс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 397 бајти ,  пред 3 години
(→‎Натпревар: дополнување)
==Боксот како тема во уметноста и во популарната култура==
Боксот се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Исхараната„Исхраната на боксерот“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 72.</ref>
* „[[Роки]]“ ([[англиски]]: ''Rocky'') - [[америка]]нски [[Спортски филм|спортски]] [[филм]] од [[1976]] година, во [[режија]] на [[Џон Ејвилдсен]].<ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2017-04-06 HRT, Официјална интернет-страница (пристапено на 5.4.2017)]</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник