Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 496 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
'''Апсида''' ([[латински]]: ''absis'' - [[свод]], [[старогрчки]]: ''αψίδα'' - полукруг, арка) — термин во сакралната црковна архитектура која претставува полукружен простор засводен со полукупола или полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Апсидата има голема употреба кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести [[олтар]]от и [[презвитериум]]от, или местото каде што свештениците седат<ref>{{cite web|title=Apse|url=http://www.newadvent.org/cathen/01659a.htm|work=Catholic Encyclopedia|publisher=New Advent|accessdate=3 June 2011|author=T. Poole|year=1907| archiveurl= https://web.archive.org/web/20110604113209/http://www.newadvent.org/cathen/01659a.htm| archivedate= 4 June 2011 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref>. Апсидата имала употреба уште во [[Рано христијанство|раното христијанство]]<ref>{{cite web|url=http://m.eb.com/topic/30854|title=Apse|publisher=Encyclopædia Britannica|accessdate=10 July 2012}}</ref>. Освен во христијански, апсидата може да се сретне и во еврејски храмови, како на пример [[Синагога Маоз Хаим|синагогата Маоз Хаим]].
 
Претежно апсидата се однесува и на [[конха]]та и [[ниша]]та заедно и таа е полукружна ниша со симболика на каналот низ кој се раѓа [[сонце]]то (источна апсида) и низ кој заоѓа сонцето (западна апсида). Покрај олтарска (источна апсида), постојат и певнички апсиди (јужна и северна). Помали апсиди, исто така, може да бидат и на други локации, особено на некои светилишта.<ref>{{cite web|title=Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception: Floor Plan|url=http://www.nationalshrine.com/site/c.osJRKVPBJnH/b.4953557/k.7180/Upper_Church_Floor_Plan.htm|website=nationalshrine.com|accessdate=27 August 2016}}</ref>. Апсидата е одвоена од главниот дел на црквата преку [[трансепт]]ата<ref>{{cite web|url=http://www.pitt.edu/~medart/menuglossary/transept.htm|title=transept|last=Jane Vadnal|date=January 1998|work=Glossary of Medieval Art and Architecture|publisher=[[University of Pittsburgh]]|accessdate=8 January 2013}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Wiktionary}}
{{Commons category|Apses}}
 
[[Категорија:Црковна архитектура]]
[[Категорија:Лаци и сводови]]
{{Нормативна контрола}}

Прегледник