Прејди на содржината

Харалампие Поленаковиќ: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12297953)
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност
| име = Харалампие Поленаковиќ
| портрет = HARALAMPIE POLENAKOVIK.tif
| px =
| опис =
| роден-дата = {{роден на|30|јануари|1909}}
| роден-место = {{роден во|Гостивар}}, {{знаме|Отоманско Царство}}
| починал-дата = {{починат на|15|февруари|1984}}
| починал-место = {{починат во|Скопје}}, {{МКД}}
| националност = [[Власи|Влав]]
| познат =
| занимање = филолог, историчар на македонската уметност и книжевност
| сопружник =
| татко =
| мајка =
| родители =
| роднини =
| деца =
}}
 
'''Харалампие Поленаковиќ''' ({{роден во|Гостивар|}}, {{роден на|30|јануари|1909}} - {{починал во|Скопје|}}, {{починал на|15|февруари|1984}}) бил еден од основоположниците на историјата на македонската литература, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на [[МАНУ]].<ref>[http://www.nuubbt.uklo.edu.mk/index.php?view=article&catid=52%3A2009-03-03-08-09-19&id=165%3A-3001-2009-&format=pdf&option=com_content&Itemid=61 ''Кратка Биографија напишана од Јанакиевски Зоран '']</ref>