Света земја: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
сНема опис на уредувањето
 
Поимот '''Света земја''' ([[арапски јазик|арап.]]: الأرض المقدسة, ''al-Arḍ ul-Muqaddasah''; [[арамејски јазик|староарамејски]]: ארעא קדישא '' Ar'a Qaddisha''; [[хербрејски јазик|хербрејски]]: ארץ הקודש ''Erets HaQodesh''; [[латински јазик|лат.]]:''Terrae Sanctae''), географски се поврзува со источното крајбрежје на [[Медитеран]]от, односно регионот на денешните земји [[Израел]], [[Палестина]] и [[Либан]]. Оваа област, односно местата во неа, се од големо религиозно значење за неколку [[монотеизам|монотеистички]] религии: [[јудаизмот]], [[христијанство]]то, [[ислам]]от и [[бахаизам|бахаизмот]]. Најзначајниот град во Светата земја е [[Ерусалем]] кој е најсветиот град во јудеизмотјудаизмот и во христијанството, и трет најсвет град во исламот.
 
Светоста на оваа област била идеолошка подлога за [[Крстоносните војни]] и повторните муслимански освојувања. И денес конфликтот помеѓу Израел и Палестина е делумно поврзан со религиозните убедувања во врска со контролата над Светата земја.

Прегледник